Różnice między monitoringiem CCTV a IP

Porównując monitoring CCTV oraz IP, najczęściej porównaniem służy telewizja analogowa, która jest prosta i skuteczna zaś cyfrowa jest zaawansowana i precyzyjna. Jest to idealna analogia do samego monitoringu. Jedną z najbardziej rzucających się równic w systemach monitoringu wykorzystujących system analogowy lub cyfrowy to przede wszystkim cena, jak również zaawansowanie technologii, która jest wykorzystywana w praktyce. Należy jednak zauważyć, że to system analogowy jest dziś tańszy niż system oparty na IP. W grę wchodzą bowiem nie tylko same stosowane instalacje i okablowanie. Pewne koszty, należy bowiem ponieść na same kamery i systemy czujników. Wszystko oczywiście zależy od zaawansowania samej instalacji, jak i od potrzeb każdego klienta. warto jednocześnie pamiętać, że nawet system analogowy, pozwala na utrzymanie dobrej jakości obrazu, co ma dziś miejsce zarówno w dzień, jak i w nocy.

 

Systemy CCTV najczęściej korzystają ze specjalnych rejestratorów, które pozwalają zarówno na przechowywanie i późniejsze odtwarzanie nagrania. Systemy cyfrowe, częscije pzwalają na korzystanie z własnego komputera, laptopa i innych urządzeń elektronicznych. Dzięki temu mamy do takiego systemu łatwy i szybki dostęp. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się Internet.

 

 

W każdym przypadku, możemy wykorzystać zarówno kamery zmiennogniskowe, jak i stałoogniskowe. Dodatkowo, jeżeli kamera ma się poruszać, możemy taki ruch samemu zaprogramować, wówczas automatycznie porusza się ona w określonej przestrzeni. W przydzielonym czasie wykonuje ona wówczas ruch w pionie lub poziomie w zakresie określonym przez osobę programującą, może to być niekiedy nawet obrót wokoło własnej osi, bądź też obrót prawo/lewo o 90 stopni. Innym rozwiązaniem jest sterowanie przy pomocy urządzenia kontrolnego, wówczas to samemu, bądź też inny pracownik dokonuje ruchu kamerą.

 

W tym przypadku, instalacji jakiegokolwiek systemu, który ma monitorować czy to wnętrze budynku czy też ma być umieszczony poza nim. Należy ustawić odpowiednio wszystkie kamery i czujniki. W tym celu wykonuje się zarówno testy systemów, specjalne pomiary, które pozwalają wskazać miejsce, gdzie kamery i czujniki będą miały najlepsze pole widzenia. Również dzięki tego typu działaniom można określić najbardziej niebezpieczne miejsca, dzięki czemu można je dodatkowo zabezpieczyć. Jednocześnie dopiero podczas wizji lokalnych można określić ilość i rodzaj kamer, które powinny być zastosowane, podobnie rzecz ma się z okablowaniem, ewentualnymi wzmacniaczami sygnału i innymi elementami, wchodzącymi w skład monitoringu.